


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.38 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Accuracy | 4 % |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 4 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 1.5 %/V |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 4530
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19853
Ext.Price$0.19853
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19853 | $0.19853 |
| 10 | $0.17479 | $1.74790 |
| 50 | $0.15389 | $7.69450 |
| 100 | $0.13131 | $13.13100 |
| 500 | $0.11204 | $56.02000 |
| 1000 | $0.10636 | $106.36000 |
| 3000 | $0.10096 | $302.88000 |
| 5000 | $0.09584 | $479.20000 |
